Zelensky'nin Türkiye'den Aldığı Azov Komutanları Kimdir?

(5) / (65)
8 Temmuz 2023 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, Rusya kuvvetlerinin Mayıs 2022'deki Mariupol Kuşatması sırasında esir aldığı Azov Taburu'nun beş komutanını, 2022 Eylül'ünden bu yana Türkiye'de bulunan komutanlarla birlikte Türkiye'den Ukrayna'ya getirdi. Komutanlar Denys Prokopenko, Svyatoslav Palamar, Ilya Samoilenko, Arseniy Filatov ve Viktor Medvedchuk, Türkiye'nin aracılık ettiği bir mahkum değişimiyle serbest bırakılmışlardı.Azov komutanlarının Ukrayna'ya dönüşü, Ukrayna için önemli bir sembolik zafer oldu.

Azov Taburu, neo-Nazi ideolojisi nedeniyle tartışmalı bir birlik olmasına rağmen, aynı zamanda Rus saldırganlığına karşı Ukrayna direnişinin bir sembolü olarak görülüyor. Komutanların serbest bırakılması aynı zamanda Rusya-Ukrayna Savaşı'nda tarafsız bir arabulucu olarak görülen Türkiye için de büyük bir diplomatik başarı oldu.

Azov komutanlarının Ukrayna'ya dönüşü karışık tepkilerle karşılandı. Bazı Ukraynalılar onları kahraman olarak karşıladı, ancak diğerleri neo-Nazi ideolojilerinden dolayı endişelerini dile getirdi. Komutanlar kendilerinin Ukrayna için savaşmaya ve ideolojilerinin hizmetlerine müdahale etmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Azov komutanlarının Ukrayna'ya dönüşü, Rusya-Ukrayna Savaşı'nı sona erdirmek için yapılan diplomatik çabaları daha da karmaşık hale getirecektir. Rusya, Ukrayna'ya tüm Azov savaşçılarını teslim etmesini talep etmiştir, ancak Ukrayna bu talebi reddetmiştir. Azov savaşçıları konusu, Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelerde tartışmalı bir konu olmaya devam edecektir.

Azov Taburu
Azov Taburu, 2014 yılında kurulan bir Ukrayna Ulusal Muhafız birliğidir. Birlik başlangıçta aşırı sağ aktivistler tarafından oluşturulmuş olsa da, daha sonra daha genel kabul gören bir yapıya dönüşmüştür. Azov Taburu, 2014 yılından bu yana Rusya-Ukrayna Savaşı'nda yer almış ve 2022'deki Mariupol savunmasında önemli bir rol oynamıştır.

Azov Taburu, neo-Nazi ideolojisi nedeniyle eleştirilmiştir. Birliğin sembolü olan siyah güneş, neo-Nazi sembolü olarak kabul edilir ve birlik üyeleri neo-Nazi sembolleri taşıyan kıyafetlerle fotoğraflanmışlardır. Ancak Azov Taburu, neo-Nazi bir örgüt olmadığını iddia etmektedir.

Mahkum Değişimi
Azov komutanlarının serbest bırakılmasına yol açan mahkum değişimi Türkiye tarafından arabuluculuk edilmiştir. Değişim, 55 Rus savaş esiri karşılığında, beş Azov komutanı da dahil olmak üzere 215 kişinin serbest bırakılmasını içermiştir. Bu değişim, Rusya-Ukrayna Savaşı'nda tarafsız bir arabulucu olarak görülen Türkiye için büyük bir diplomatik başarı olarak kabul edilmiştir.

Azov Komutanlarının Dönüşü
Azov komutanlarının Ukrayna'ya dönüşü karışık tepkilerle karşılandı. Bazı Ukraynalılar onları kahraman olarak karşıladı, ancak diğerleri neo-Nazi ideolojilerinden dolayı endişelerini dile getirdi. Komutanlar kendilerinin Ukrayna için savaşmaya ve ideolojilerinin hizmetlerine müdahale etmeyeceklerini söyledi.

Azov komutanlarının Ukrayna'ya dönüşü, Rusya-Ukrayna Savaşı'nı sona erdirmek için yapılan diplomatik çabaları daha da karmaşık hale getirecektir. Rusya, Ukrayna'ya tüm Azov savaşçılarını teslim etmesini talep etmiştir, ancak Ukrayna bu talebi reddetmiştir. Azov savaşçıları konusu, Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelerde tartışmalı bir konu olmaya devam edecektir.

Sonuç
Azov komutanlarının Ukrayna'ya dönüşü, Ukrayna için önemli bir sembolik zaferdir. Ancak, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ardından Ukrayna'nın karşılaştığı karmaşık zorlukları hatırlatmaktadır. Azov savaşçıları konusu, Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelerde tartışmalı bir konu olmaya devam edecek ve konunun nasıl çözüleceği belirsizdir.

5. Denys Prokopenko

Denys Prokopenko, Eylül 2017'den Mayıs 2022'ye kadar Azak Alayı komutanı olarak görev yapan Ukraynalı bir subaydır. Mayıs 2022'de Mariupol Kuşatması sırasında Rus kuvvetleri tarafından yakalandı ve daha sonra bir esir takasıyla serbest bırakıldı.

Prokopenko, 1991 yılında Ukrayna'nın Kiev şehrinde doğdu. Kiev Ulusal Dil Üniversitesi'nde Alman filolojisi okudu. Mezun olduktan sonra Ukrayna ordusuna katıldı ve Azak Alayına atandı.

Prokopenko, Azak Alayı saflarında hızla yükseldi ve Eylül 2017'de komutan olarak atandı. 2018'de Debaltseve Muharebesi ve 2022'de Mariupol Muharebesi sırasında alaya liderlik etti.

Prokopenko, yüksek rütbeli bir subaydır. Ukrayna Kahramanı, Bohdan Khmelnytsky Nişanı ve Danylo Halytsky Nişanı ile ödüllendirildi. Aynı zamanda Fransız Onur Lejyonu sahibidir.

Prokopenko, Azak Alayı ile olan ilişkisi nedeniyle tartışmalı bir figür. Azak Alayı, neo-Nazi ideolojisiyle suçlanan bir Ukrayna Ulusal Muhafız birimidir. Ancak Prokopenko, neo-Nazi olduğunu reddetti ve Azak Alayı'nın Ukrayna için savaşan yurtsever bir örgüt olduğunu söyledi.

Prokopenko, Temmuz 2023'te Rus esaretinden serbest bırakıldı. Halen Ukrayna parlamentosu üyesidir.

4. Svyatoslav Palamar

Svyatoslav Palamar, 2014'ten 2022'ye kadar Azak Alayı komutan yardımcısı olarak görev yapan Ukraynalı bir subaydır. Mayıs 2022'de Mariupol Kuşatması sırasında Rus kuvvetleri tarafından yakalandı ve daha sonra bir esir takasıyla serbest bırakıldı.

Palamar, 1982 yılında Ukrayna'nın Mykolaiv şehrinde doğdu. Lviv Ticaret ve Ekonomi Üniversitesi'nde okudu. Kendisini Galiçyalı olarak tanımlıyor. Savaştan önce bir şirkette ticari direktör olarak çalıştı. 2000 yılında Palamar, Ukrayna Vatansever milliyetçi grubuna katıldı. O zamanlar örgüt aşırı sağ görüşleriyle biliniyordu.

Palamar, 2014 yılında Azak Alayına katıldı ve hızla yükseldi. 2016 yılında komutan yardımcılığına atandı. Alayın keşif ve özel kuvvetler birliklerini yönetti.

Palamar, Mayıs 2022'de Mariupol Kuşatması sırasında Rus güçleri tarafından yakalandı. Birkaç ay boyunca Rus esaretinde tutuldu ve ardından Temmuz 2023'te bir esir takasıyla serbest bırakıldı.

Palamar, yüksek rütbeli bir subaydır. Ukrayna Kahramanı, Bohdan Khmelnytsky Nişanı ve Danylo Halytsky Nişanı ile ödüllendirildi. Aynı zamanda Fransız Onur Lejyonu sahibidir.

Palamar, Azak Alayı ile olan ilişkisi nedeniyle tartışmalı bir figür. Azak Alayı, neo-Nazi ideolojisiyle suçlanan bir Ukrayna Ulusal Muhafız birimidir. Ancak Palamar, neo-Nazi olduğunu reddetti ve Azak Alayı'nın Ukrayna için savaşan vatansever bir örgüt olduğunu söyledi.

3. Ilya Samoilenko

Ilya Samoilenko, 2022'de Mariupol Kuşatması sırasında Azak Alayı sözcüsü olarak görev yapan Ukraynalı bir istihbarat görevlisidir. Mayıs 2022'de Rus kuvvetleri tarafından yakalandı ve daha sonra bir esir takasıyla serbest bırakıldı.

Samoilenko, 1994 yılında Ukrayna'nın Kiev şehrinde doğdu. Kiev'deki Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi'nde tarih okudu. Savaştan sonra eğitimini tamamlamayı hayal ediyor. Çağrı işareti Gandalf'tır. 2015 yılında 21 yaşında Azak Alayı'na bağlı olarak ATO/OOS bölgesinde askerlik hizmetine başladı.

Samoilenko, röportajlar ve basın toplantıları sırasında sakin ve açık sözlü tavrıyla biliniyordu. Aynı zamanda yetenekli bir müzakereciydi ve birkaç mahkumun Rus esaretinden serbest bırakılmasını sağladı.

Samoilenko, Mayıs 2022'de Mariupol Kuşatması'nın son günlerinde Rus kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Temmuz 2023'te bir esir takasıyla serbest bırakılmadan önce birkaç ay Rus esaretinde tutuldu.

Samoilenko yüksek rütbeli bir subaydır. Ukrayna Kahramanı, Bohdan Khmelnytsky Nişanı ve Danylo Halytsky Nişanı ile ödüllendirildi. Aynı zamanda Fransız Onur Lejyonu sahibidir.

Samoilenko, Azak Alayı ile olan ilişkisi nedeniyle tartışmalı bir figür. Azak Alayı, neo-Nazi ideolojisiyle suçlanan bir Ukrayna Ulusal Muhafız birimidir. Ancak Samoilenko, neo-Nazi olduğunu reddetti ve Azak Alayı'nın Ukrayna için savaşan vatansever bir örgüt olduğunu söyledi.

2. Arseniy Filatov

Arseny Filatov: Filatov, 2022'de Mariupol Kuşatması sırasında Azak Alayı'nın kurmay başkanıydı. Mayıs 2022'de Rus kuvvetleri tarafından yakalandı ve daha sonra bir esir takasıyla serbest bırakıldı.

1. Viktor Medvedchuk

Viktor Medvedchuk, Nisan 2022'de Ukrayna güçleri tarafından yakalanan Ukraynalı bir politikacı ve iş adamıdır. Vatana ihanetle suçlandı ve daha sonra Temmuz 2023'te bir esir takasıyla serbest bırakıldı.

Medvedchuk, Kremlin yanlısı bir Ukraynalı politikacı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kişisel bir arkadaşıdır. Mart 2022'de Ukrayna hükümeti tarafından yasaklanan Muhalefet Platformu-Yaşam İçin partisinin eski lideridir.

Medvedchuk, 1954 yılında Ukrayna'nın Zynovyivsk şehrinde doğdu. Kiev'deki Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi'nde hukuk okudu. Mezun olduktan sonra avukat ve iş adamı olarak çalıştı.

Medvedchuk 1990'ların başında siyasete girdi. 1998'de Ukrayna parlamentosuna seçildi ve 1998'den 2002'ye kadar yasal konularda Verkhovna Rada (parlamento) komitesinin başkanı olarak görev yaptı.

2002 yılında Medvedchuk, o zamanki Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma tarafından cumhurbaşkanlığı yönetiminin genelkurmay başkanı olarak atandı. 2005 yılına kadar bu görevde bulundu.

Medvedchuk, 2018'de Muhalefet Platformu-Yaşam İçin partisini kurdu. Parti, Rusya yanlısı bir parti olarak kabul ediliyor ve Kremlin'in vekili olmakla suçlanıyor.

Medvedchuk, Nisan 2022'de Ukrayna güçleri tarafından tutuklandı. Vatana ihanetle suçlandı ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini planlamasına yardım etmekle suçlandı.