Ülkelere Göre En Zengin Kişiler Ve Servetleri 2023

(5) / (51)
Elon Musk'tan Carlos Slim Helu'ya, Amancio Ortega'dan Mukesh Ambani'ye kadar dünyanın farklı ülkelerindeki en zengin kişiler, muazzam servetleri ve iş dünyasındaki etkileyici başarılarıyla dikkat çekiyor. Her biri kendi ülkesinin ekonomik sahnesinde önemli bir rol oynuyor ve çeşitli sektörlerde lider konumda bulunuyor. Servetleri milyarlarca doları bulan bu iş insanları, dünyanın en etkili ve güçlü isimleri arasında yer alıyor.

ABD'den Brezilya'ya, Türkiye'den Şili'ye kadar uzanan listede yer alan bu isimler, farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor ve dünya genelinde markalarıyla tanınıyorlar. Lüks giyimden teknolojiye, enerjiden perakendeye kadar çeşitli sektörlerde etkin olan bu iş insanları, kendi ülkelerinin ekonomilerine büyük katkılar sağlıyorlar.

Bu yazıda, dünyanın en zengin kişileri arasında yer alan bu isimleri biraz daha yakından tanıyacağız. İş dünyasının önde gelen bu vizyonerleri, başarılarının arkasındaki hikayeleri ve kurdukları şirketleriyle nasıl zirveye ulaştıklarını inceleyeceğiz. Servetleri ve iş alanları ne olursa olsun, hepsi de başarılarını çalışkanlık, girişimcilik ve yenilikçilikle elde etmiş kişilerdir. Bu sayede, dünya çapında tanınan ve saygı duyulan liderler olarak adlarından söz ettirmeyi başarmışlardır.

30. Murat Ülker - Türkiye

5 Milyar Dolar

Türk iş insanı Murat Ülker, Ülker Bisküvi ve Yıldız Holding'in yönetim kurulu başkanıdır. Ülker, Türkiye'nin önde gelen gıda ve perakende şirketlerinden biridir.

29. Johann Rupert - Güney Afrika

11 Milyar Dolar

Güney Afrikalı iş insanı Johann Rupert, Richemont adlı lüks ürünler holdinginin başkanıdır. Richemont, dünya genelinde tanınan lüks saat ve mücevher markalarını bünyesinde bulundurur.

28. Shahid Khan - Pakistan

12 Milyar Dolar

Pakistan asıllı iş insanı Shahid Khan, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamakta ve iş yapmaktadır. Jacksonville Jaguars adlı NFL futbol takımının sahibi olan Khan, aynı zamanda Fulham FC adlı İngiliz futbol takımının da sahibidir.

27. Dhanin Chearavanont - Tayland

14 Milyar Dolar

Taylandlı iş insanı Dhanin Chearavanont, Charoen Pokphand Group'un (CP Group) başkanıdır. CP Group, tarım, perakende, telekomünikasyon ve enerji gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösterir ve Tayland'ın en büyük iş konglomeratlarından biridir.

26. Li Xiting - Singapur

15 Milyar Dolar

Singapurlu iş insanı Li Xiting, önde gelen tıbbi cihaz şirketlerinden biri olan Mindray Medical International'ın kurucusudur ve başkanıdır. Mindray, tıbbi teşhis ve tedavi cihazları üretmektedir ve Li Xiting, Singapur'un en zengin kişilerinden biridir.

25. Charlene de Carvalho-Heineken - Hollanda

15 Milyar Dolar

Hollandalı iş kadını Charlene de Carvalho-Heineken, dünyaca ünlü bira markası Heineken'in sahibidir. Heineken, dünya genelinde popüler olan ve Hollanda'nın önde gelen şirketlerinden biridir.

24. Renata Kellnerova - Çek Cumhuriyeti

17 Milyar Dolar

Çek iş kadını Renata Kellnerova, PPF Group'un sahibidir. PPF, finansal hizmetler, medya ve telekomünikasyon gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösterir ve Kellnerova, Çek Cumhuriyeti'nin en zengin kadını ve iş insanı olarak bilinir.

23. Vicky Safra - Brezilya

18 Milyar Dolar

Brezilyalı iş kadını Vicky Safra, Banco Safra'nın sahibi ve yöneticisidir. Banco Safra, Brezilya'da önemli bir özel bankadır ve Safra ailesi ülkenin en zengin ailelerinden birine aittir.

22. Stefan Persson - İsveç

19 Milyar Dolar

İsveçli iş insanı Stefan Persson, H&M (Hennes & Mauritz) giyim perakende şirketinin eski başkanıdır. H&M, dünya çapında tanınan ve popüler giyim markalarından biridir. Persson, İsveç'in en zengin kişilerinden biridir.

21. Eyal Ofer - İsrail

20 Milyar Dolar

İsrailli iş insanı Eyal Ofer, Zodiac Group'un başkanıdır ve gemi nakliye ve emlak sektöründe faaliyet gösterir. Ofer ailesi, dünya denizcilik endüstrisinde önemli bir role sahiptir ve İsrail'in en zengin kişilerinden biri olarak bilinir.

20. James Ratcliffe - İngiltere

23 Milyar Dolar

İngiliz iş insanı James Ratcliffe, kimyasal üretim şirketi Ineos'un kurucusu ve başkanıdır. Ineos, dünyanın en büyük kimyasal şirketlerinden biridir ve Ratcliffe, İngiltere'nin en zengin kişilerinden biridir.

19. Iris Fontbona - Şili

24 Milyar Dolar

Şilili iş kadını Iris Fontbona, Antofagasta Minerals'in ana hissedarıdır. Şirket, bakır madenciliği alanında faaliyet gösterir ve Şili'nin en zengin kişisi olarak bilinir.

18. Andrey Melnichenko - Rusya

25 Milyar Dolar

Rus iş insanı Andrey Melnichenko, metalurji ve enerji sektöründe faaliyet gösteren çeşitli şirketlerin sahibidir. Ayrıca, lüks yatlarıyla da tanınan Melnichenko, Rusya'nın en zengin kişilerinden biridir.

17. R. Budi Hartono - Endonezya

26 Milyar Dolar

Endonezyalı iş insanı R. Budi Hartono, Djarum Group'un sahibidir. Djarum, dünyaca ünlü Djarum sigaralarının üreticisi olarak bilinir ve ayrıca finans, telekomünikasyon ve diğer sektörlerde de faaliyet gösterir.

16. Gina Rinehart - Avustralya

27 Milyar Dolar

Avustralyalı iş kadını Gina Rinehart, Hancock Prospecting şirketinin sahibidir. Şirket, demir cevheri ve kömür madenciliği alanında faaliyet gösterir ve Rinehart, Avustralya'nın en zengin kadını ve en varlıklı iş insanlarından biridir.

15. Gianluigi Aponte - İsviçre

31 Milyar Dolar

İtalyan iş insanı Gianluigi Aponte, MSC Mediterranean Shipping Company SA'nın kurucusudur. MSC, dünyanın en büyük konteyner nakliye şirketlerinden biridir ve Aponte, İsviçre'deki en zengin kişi olarak tanınır.

14. Tadashi Yanai - Japonya

36 Milyar Dolar

Japon iş insanı Tadashi Yanai, Fast Retailing Co., Ltd.'nin CEO'sudur. Şirket, dünyaca ünlü giyim markası Uniqlo'nun yanı sıra GU ve J Brand gibi markaları da bünyesinde bulundurur. Yanai, Japonya'nın en zengin kişisi olarak bilinir.

13. Li Ka-shing - Hong Kong

37 Milyar Dolar

Hong Kong'lu iş insanı Li Ka-shing, Cheung Kong Holdings ve Hutchison Whampoa Limited (şimdi CK Hutchison Holdings olarak bilinir) şirketlerinin kurucusudur. Emlak, enerji, telekomünikasyon ve perakende gibi sektörlerde faaliyet gösteren bu grup, Hong Kong'un en güçlü işadamlarından biri olarak kabul edilir.

12. Giovanni Ferrero - İtalya

40 Milyar Dolar

İtalyan iş insanı Giovanni Ferrero, Ferrero Group'un yönetim kurulu başkanıdır. Şirket, dünya genelinde tanınan Nutella, Kinder, Ferrero Rocher ve Tic Tac gibi tatlı ve çikolata markalarını üretir. Ferrero, İtalya'nın en zengin kişisi ve dünya çikolata sektöründeki önde gelen isimlerden biridir.

11. Mark Mateschitz - Avusturya

42 Milyar Dolar

Avusturyalı iş insanı Mark Mateschitz, enerji içeceği Red Bull'un ortak kurucusudur ve şirketin sahibi olarak bilinir. Red Bull, dünya çapında popüler olan ve spor sponsorluklarıyla da tanınan bir enerji içeceği markasıdır. Mateschitz, Avusturya'nın en zengin kişisidir.

10. R. Budi Hartono - Endonezya

43 Milyar Dolar

R. Budi Hartono - Endonezya: 26 milyar dolar

9. Dieter Schwarz - Almanya

51 Milyar Dolar

Alman iş insanı Dieter Schwarz, Lidl ve Kaufland süpermarket zincirlerinin sahibidir. Schwarz Gruppe adı altında faaliyet gösteren bu şirketler, Almanya'nın ve Avrupa'nın önde gelen perakende zincirlerindendir. Schwarz, Almanya'nın en zengin kişisi olarak bilinir.

8. James Ratcliffe - İngiltere

52 Milyar Dolar

James Ratcliffe - İngiltere: 23 milyar dolar

7. David Thomson - Kanada

57 Milyar Dolar

Kanadalı medya patronu David Thomson, Thomson Reuters Corporation'ın yönetim kurulu başkanıdır. Medya, haber ve finans alanında faaliyet gösteren bu devasa şirket, Thomson'un ailesinin sahibi olduğu eski bir gazete ve medya şirketi olan Thomson Corporation ile Reuters'in birleşmesiyle oluşmuştur.

6. Zhong Shanshan - Çin

63 Milyar Dolar

Zhong Shanshan, Çinli bir iş insanı ve sermaye sahibidir. Şanshan, Çin'in en büyük şişelenmiş su üreticisi Nongfu Spring'in kurucusu ve başkanıdır. Aynı zamanda Çin'in en büyük sağlık ürünleri üreticilerinden biri olan Wantai Biological Pharmacy'nin sahibidir. Şanshan, şişelenmiş su ve sağlık ürünleri alanındaki başarısıyla dikkat çekmektedir.

5. Mukesh Ambani - Hindistan

90 Milyar Dolar

Mukesh Ambani, Hindistan'ın en büyük özel şirketi Reliance Industries Limited'ın yönetim kurulu başkanı ve CEO'sudur. Reliance, enerji, petrokimya, telekomünikasyon ve perakende gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösterir. Ambani, Hindistan'ın en zengin kişisi olarak tanınır ve ülkesindeki iş dünyasının önde gelen isimlerinden biridir.

4. Amancio Ortega - İspanya

92 Milyar Dolar

Amancio Ortega, Zara ve diğer Zara markalarını içeren Inditex perakende grubunun kurucusudur. Ortega, dünya çapında ünlü giyim ve moda markalarıyla ilişkilendirilen İspanya'nın en zengin iş insanıdır. Zara'nın küresel moda endüstrisindeki etkisi ve hızlı moda konseptine getirdiği yenilikler, Ortega'yı başarılı bir girişimci olarak öne çıkarıyor.

3. Carlos Slim Helu - Meksika

100 Milyar Dolar

Meksikalı iş insanı Carlos Slim Helu, América Móvil adlı telekomünikasyon şirketinin sahibidir. Aynı zamanda, Meksika'nın en büyük inşaat şirketlerinden biri olan Grupo Carso'nun da başkanıdır. Telekomünikasyon sektöründeki etkileyici varlığı ve iş hacmiyle dünya genelinde tanınan Slim, Meksika'nın en zengin kişisidir.

2. Bernard Arnault - Fransa

238 Milyar Dolar

Fransız iş adamı Bernard Arnault, LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton'un sahibi ve başkanıdır. LVMH, lüks markaların çatı şirketi olarak dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapar. Dior, Louis Vuitton, Sephora ve Moët & Chandon gibi prestijli markaları bünyesinde bulundurur. Arnault, lüks tüketim sektöründeki hakimiyetiyle tanınır ve Fransa'nın en zengin kişisi olarak bilinir.

1. Elon Musk - ABD

241 Milyar Dolar

Tesla ve SpaceX'in CEO'su olan Elon Musk, dünyanın en zengin kişisi olarak bilinir. Ayrıca SolarCity ve The Boring Company gibi şirketlerin de kurucusudur. Elektrikli araç üreticisi Tesla, yenilikçi yaklaşımı ve otomotiv endüstrisindeki devrimci çalışmalarıyla tanınırken, uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, insanlığın Mars'a yolculuğu gibi büyük hedeflerle ön plana çıkmaktadır. Musk, teknoloji ve yenilik alanındaki vizyonuyla adından sıkça söz ettiriyor.